Miasto4free: darmowe atrakcje Barcelony
La Rambla i La Rambla de Raval
Najbardziej popularna i kosmopolityczna ulica Barcelony. La Rambla (Las Ramblas) to rodzaj głównego deptaka, który zaczyna się w centrum, a kończy nad samym nadbrzeżem. Ulicę zdobią sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje i muzea (najsłynniejsze to Muzeum Figur Woskowych). To tutaj znajduje się również pomnik Krzysztofa Kolumba oraz słynny Casa Bruno (Dom Parasoli) z charakterystycznym orientalnym smokiem zdobiącym fasadę.
La Rambla de Raval (Raval’s Rambla) to, ze względu na podobnie brzmiącą nazwę, ulica często mylona z La Ramblą. Znajduje się zresztą bardzo niedaleko (po wyjściu z metra Liceu, zamiast prosto, należy skręcić w prawo na Carrer de’l Hospital). La Rambla de Raval również jest deptakiem, jednak nieco mniej popularnym niż jej sławna „sąsiadka”. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są…koty, a właściwie monumentalne rzeźby, przedstawiające te zwierzęta, autorstwa Fernando Botero.
La Rambla
Metro: Catalunya – linia czerwona (L1), Catalunya, Liceu lubDrassanes – linia zielona (L3)
Autobus: linie 14, 59 i 91
Pociąg: FGC (kolej miejska): Plaça Catalunya, Renfe (narodowy przewoźnik): Plaça Catalunya
Wzgórze Montjuïc
Barcelońska kultura ma kolor zielony. Dzieje się tak za sprawą Wzgórza Montjuïc i jego bogatej oferty. Oprócz licznych muzeów, teatrów restauracji oraz obiektów sportowych, miejsce to zapewnia wypoczynek w bajkowych ogrodach z możliwością podziwiania rozległej panoramy miasta. Atrakcją Wzgórza Montjuïc jest także słynna Magiczna Fontanna, która w po zmroku zachwyca kolorami. Niektóre ogrody położone w tym miejscu dostępne są dla zwiedzających tylko w określonych godzinach. Warto więc przed planowanym wyjazdem odwiedzić stronę internetową ze szczegółowymi informacjami.
Parc de Montjuïc
Carrer d’Olot,
Metro: Parallel – linia zielona (L3) lub fioletowa (L2)
Autobus: Linie: 55, 150, 13
Park Guell
Genialne dziecko architekta Antionio Gaudiego to znak rozpoznawczy Barcelony. Park pełen jest uspokajającej zieleni oraz zadziwiających budowli. Znajduje się w nim słynny dom Gaudiego, który obecnie służy jako muzeum poświęcone artyście. Park Guell przez wielu turystów uważany jest za najpiękniejsze miejsce w Barcelonie. Obecnie można go zwiedzać za darmo przez cały rok między 8.00 a 21.00. Pojawiły się jednak plany pobierania opłat za korzystanie z tego miejsca. Na razie, dzięki organizowanym przez mieszkańców protestom, sprawa jest nierozstrzygnięta.
Park Guell
Metro: Lesseps – linia zielona (L3)
Autobus: linie – 24, 31, 32, H6, 92
Park Ciutadella
Park Ciutadella jest kolejnym dowodem na to, że Hiszpanie potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym. Obecność Muzeum Geologii oraz Muzeum Zoologii doskonale komponuje się na tym terenie z imponującymi rzeźbami, a te z kolei nie stanowią przeszkody dla mieszkańców ogromnego zoo. Znakiem rozpoznawczym parku jest rzeźba olbrzymiego mamuta. Park Ciutadella otwarty jest przez cały rok. Od października do marca w godzinach 8.00 – 21, a od kwietnia do września od 8.00 do 21.00. Wstęp jest wolny.
Parque de la Ciudadela
Passeig de Pujades, 33
Metro: Arc de Triomf – linia czerwona (L1) , Barceloneta lub Ciutadella/Vila Olímpica – linia żółta (L4)
Park Uniwersytecki
Magia tego miejsca jest odwrotnie proporcjonalna do jego popularności. Park położony na tyłach Uniwersytetu w Barcelonie jest miejscem równie malowniczym, co mało uczęszczanym. W czasie roku akademickiego można co prawda spotkać w nim wypoczywających studentów, jednak w czasie wakacji jest do pełnej dyspozycji turystów. A trzeba przyznać, że warto wybrać się w miejsce, gdzie unikalne gatunki flory oraz skrupulatnie zaprojektowany krajobraz tworzą świetny klimat dla relaksu.
Park Uniwersytecki jest dostępny dla zwiedzających za darmo. W dni powszednie, gdy Uniwersytet jest otwarty, do parku możecie wybrać się między 8.00, a 21.00. Prowadzi do niego wejście od Plaça de la Universitat, Carrer Aribau i Carrer Balmes. Natomiast w soboty, niedziele i wakacje turyści mile widziani są od godziny 10.00. Wtedy czynne jest wejście od Carrer de la Diputació.
University of Barcelona
Gran Via de les Corts Catalanes, 585
Metro: Universitat – linia czerwona (L1) lub linia fioletowa (L2)
Metronom
Wnętrze Metronomu wyściela sztuka współczesna. Myli się jednak ten, kto pod tym pojęciem rozumie jedynie malarstwo i rzeźbę. Metronom patronuje bowiem takim dziedzinom jak fotografia, video, muzyka eksperymentalna, taniec nowoczesny oraz performance. Miłośnicy tego rodzaju sztuki mogą się nią napawać do woli. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Fundacio Rafael Tous d’Art Contemporani
Carrer de la Fusina, 9
Metro: Arc de Triomf – linia czerwona (L1), Jaume I – linia żółta (L4), Barceloneta – linia żółta (L4)
Pociąg: Barcelona Estacio de Franca
Muzeum Pabla Picassa
Muzeum poświęcone najsłynniejszemu hiszpańskiemu malarzowi XX wieku jest nie lada gratką dla miłośników sztuki nowoczesnej. Znajduje się tam ponad 4 500 dzieł, stąd wycieczkę radzimy rozpocząć tuż po otwarciu, czyli o 10.00. Na szczęście bramy zamykane są dopiero o 20.00, więc przy sporej determinacji, obejrzycie większą część ekspozycji. W tym roku dniami, w których muzeum zamyka swe podwoje są poniedziałki (za wyjątkiem 1.04. i 20.05.), a także 1.05., 24.06. oraz 25-26.12. Dobra wiadomość jest taka, że za darmo można oglądać ekspozycje w niedziele po godzinie 15.00 i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (od otwarcia do zamknięcia). Władze tej kulturalnej instytucji dbają także o najmłodszych. Osoby poniżej 16 roku życia mają darmowy wstęp. Jeśli planujecie odwiedzić Muzeum Picassa w okolicach 18.05. lub 24.09. możecie skorzystać z dni otwartych. Oczywiście za darmo.
Museu Picasso of Barcelona
Montcada 15-23
Metro: Arc de Triomf Station – linia czerwona (L1), Liceu Station – linia zielona (L3), Jaume I Station – linia żółta (L4)
Autobus: Via Laietana – linie 17, 40, 45 i 19, Passeig Picasso – linie 39 i 51, Pla de Palau – linie 14 i 59, Princesa – linia 120
Centrum Kultury Współczesnej
Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie to miejsce skupiające różne rodzaje artystycznego przekazu. Możecie wybrać się tu na dobry film, interesującą wystawę, czy uczestniczyć we wciągającej dyskusji. Wystawy CCCB można podziwiać każdego dnia za wyjątkiem poniedziałków przypadających w roku szkolnym oraz 24.12., 25.12., 31.12. i 01.01. Specjalna okazja do odwiedzin centrum jest 26.12. oraz 5.01. między 11.00 a 15.00. Ponieważ na Centrum Kultury Współczesnej składa się kilka różnych działów i mają one odmienne warunki zwiedzania, podczas jego planowania, radzimy zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie internetowej instytucji.
Wstęp wolny do centrum mają dzieci i młodzież do 16 roku życia. Wcześniej można było także liczyć na bezpłatne środy. Jednak obecnie zamieniono ten przywilej na opłatę w wysokości 3 euro dla każdego.
Centre de Cultura Contemporània de Barcelona
Montalegre, 5
Metro: Universitat – linia fioletowa (L2) lub czerwona (L1), Catalunya – linia czerwona (L1)
Autobus: Linie – 7, 9, 13, 14, 16, 17, 20, 24, 37, 41, 42, 50, 54, 55, 58, 59, 62, 63, 64, 66, 67, 68, 91, 120, 121, 141, H12, Aerobús
Śladami Gaudiego – głównego architekta Barcelony
Nie można być w Barcelonie i nie zobaczyć dzieł jej koronnego twórcy, czyli Antoniego Gaudiego. To dzięki temu architektowi miasto posiada swój oryginalny, rozpoznawalny na całym świecie charakter.
Sagrada Familia
Przegląd dokonań Gaudiego należy zacząć od ich królowej. Sagrada Familia to perełka światowej architektury. Budynek zadziwia swoim kształtem i wielkością, a musicie wiedzieć, że jeszcze nie jest ukończony. Docelowo ma posiadać 18 wież i stać się najwyższym kościołem na świecie. Niestety Sagradę Familię za darmo można oglądać jedynie z zewnątrz. Wnętrze świątyni można zwiedzać jedynie odpłatnie od października do marca w godzinach 9.00 – 18.00, a od kwietnia do września między 9.00 a 20.00. 25, 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia bazylika czynna jest w godzinach 9.00 – 14.00. Wszelkie informacje uzyskacie na oficjalnej stronie internetowej kościoła.
La Sagrada Familia
Calle Mallorca, 401
Metro: Sagrada Familia – linia niebieska (L5) i fioletowa (L2)
Casa Batlló
Casa Batlló to kolejna popisowa spuścizna Gaudiego, stworzona w tak charakterystycznym dla artysty stylu. Dach oraz płytki na ścianach kamienicy przypominają rybie lub smocze łuski, a kształt balkonów zwierzęce kości. Fasada budynku zachwyca kolorami, które pochodzą z ceramiki i kafli. Casa Batlló otwarta jest dla turystów codziennie w godzinach 9.00 – 21.00. Jednak ze względu na organizowane tam od czasu do czasu wydarzenia kulturalne, godziny te mogą ulec zmianie. Najlepiej więc przed planowanym zwiedzaniem sprawdzić dostępność obiektu na stronie internetowej. Niestety bezpłatny wstęp do budynku mają jedynie dzieci do 7 roku życia. Dla pozostałych turystów Casa Batlló dostępna jest za darmo tylko z zewnątrz.
Casa Batlló
Passeig de Gràcia 43
Metro: Passeig de Gràcia: linia fioletowa (L2), zielona (L3) i żółta (L4)
Autobus: linie – 7, 16, 17, 22, 24 i 28
Pociąg: RENFE: Passeig de Gràcia, FGC: Provença
Casa Milà (La Pedrera)
Casa Milà jest kolejnym dowodem wielkiego talentu Antonio Gaudiego. Ze względu na przypominający ogromną skałę kształt, budynek nazywany jest potocznie La Pedrera, czyli Kamieniołom. Niektórym turystom budynek kojarzy się jednak bardziej ze wzburzonym morzem. A to z powodu falistego kształtu fasady oraz figur ptaków zdobiących balkony. Casa Milà jest otwarta od 5.11. do to 28.02. od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 – 18.30, a w okresie 01.03. – 4.11. w od 9.00 do 20.00. Budynku nie można zwiedzać 25.12. Podobnie, jak w przypadku Casy Batlló, również La Pedrera jest dostępna za free jedynie z zewnątrz. Bezpłatny wstęp mają tylko najmłodsi. W tym przypadku są to dzieci do lat 6.
Casa Milà
Provença, 261 – 265
Metro: Diagonal – linia zielona (L3) i niebieska (L5), Provença – linie szybkie i podmiejskie
Autobus: Linie – 7,16,17, 22, 24 i 28
Pociąg: RENFE – Passeig de Gràcia
Barcelona inside, czyli muzea i architektura
Kultura w Barcelonie to dla turystów głównie muzea. My przedstawiliśmy te, które naszym zdaniem, są absolutnym „must see”. Natomiast pełną ofertę kulturalną oraz muzealną Barcelony znajdziecie na stronach kulturalnych Urzędu Miasta Barcelony.
Plaże w Barcelonie
Po długim i wyczerpującym zwiedzaniu, koniecznie wybierzcie się na jedną z barcelońskich plaż. Wybór jest spory. Od najpopularniejszej Barcelonety, poprzez największą Platja Gran, do Novej Icarii i Bogatell. Warto dodać, że przez niemal całe wybrzeże biegnie żółta linia metra (L4). Dostać się na nie możecie innymi środkami komunikacji, które znajdziecie na stronie transportu miejskiego w Barcelonie.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu kolejnej części poradnika, w komentarzach pod tekstem podzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami i wspólnie powiększymy listę atrakcji turystycznych za free. Życzymy przyjemnego i darmowego zwiedzania!