Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 22 Lis 2023 14:21 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 127
Kilometry: 258 295
niebieski
-- 22 Lis 2023 12:18 --

Miesiąc w Meksyku.


Zainspirowani dobrymi cenami TAPu na loty do Meksyku, oraz zbliżającymi się urodzinami Pani Małży oraz obietnicą złożoną jej gdy walczyła z nowotworem - przyszła pora na dotrzymanie danego słowa i organizację wyprawy do Meksyku.

W kolejnych punktach postaram się przedstawić w czytelny sposób nasz wyjazd.

Czas 16 października do 9 listopada.

Przeloty. Berlin – Lisbona – Cancun – Lizbona – Berlin. Realizowane portugalskimi liniami TAP. W kierunku do Meksyku ze stopoverem i nocką w Lizbonie którą spędziliśmy na spacerze po starówce i krótkim śnie w hotelu. Samolot ok, było w dobrej cenie, doleciał, jedzenie smaczne. Nie były to Turkish Airlines mój faworyt, czy Emirates, ale tragedii nie było.
Image


Miejsca pobytu:

Playa de Carmen (po raz 1) – hotel Illusion boutique – blisko 5ta Avenida, ale cicho. Śniadania realizowane były w hotelu 5 minut na pieszo od Illusion. Pokój na 3 piętrze przy basenie, przestronny, z ciepłą wodą. Za 6 nocy zaplacilismy 1200 zl – rezerwacja na trip.com - na bookingu wychodziło dużo drożej.


Image


Valladolid – noclegi w Spanglish Hostel – za dwie nocki zapłaciliśmy 1500mx – hotel zlokalizowany jakieś 100 metrów od dworca collectivos i z 300 metrów od dworca ADO. Nie zawsze była ciepła woda, klimatyzacja i wiatrak w pokoju. Śniadania baaaaaardzo skromne, jakieś owoce, płatki z zimnym mlekiem, kawa i jednego dnia herbata, drugiego się skończyła.

Merida – noclegi w Guaya Hostel – koszt 1200 mx za 2 nocki blisko dworca ADO – to było w sumie głównym poza ceną kryterium. 10 minut od Zocalo, ale lokalizacja… no oka nadmiernie nie cieszyła. I jakoś poczucia bezpieczeństwa tam nie miałem, ale chodząc koło północy po mieście nikt mnie nie zaczepiał ani nic.

Oaxaca – Hotel Santa Lucia – za 4 nocki płaciliśmy jakieś circa 6400 mx – było drogo ale to było akurat w okresie 1 listopada, więc i tak było cenowo najtaniej. Do Zocalo również jakieś 10 minut.

Mexico City – hotel lagunilla mx – za 4 noce również 6000 mx. Śniadania całkiem ok, sok do śniadania. Aczkolwiek po 3 tygodniach jajecznic na śniadanie – mieliśmy lekko dość. Całą dobę dostępne kawa i herbata.

Playa de Carmen po raz drugi – Sol del Caribe – to największa wtopa tego wyjazdu, noclegi blisko 5ta Avenida, niby ze śniadaniami, fajna cena. Nie poczytałem za dobrze opinii i lipa… pierw dziwne problemy z odbiorem kluczy, i płatnością – nie chcieli zrealizować płatności przez booking a równocześnie nie chcieli wydać kluczy przed dokonaniem płatności a recepcja pracowała tylko do 17. Upierdliwie było. Klimatyzacja nie działała, a od 20 do 2 w nocy całe mieszkanie skakało od trzaskania z pobliskiej dyskoteki. Nie pomagały nawet zatyczki do uszu. Gdy po 1 nocy poprosiliśmy menadżerkę o zmianę lokalizacji nie była zaskoczona i bez kosztowo przeniesiono nas do Maya Turquesa między 10 a 15 Avenida. Tu był spokój i wszystko ok, poza brakiem ciepłej wody😉

Transport po Meksyku.

Z lotniska w Cancun do Playa de Carmen – ADO – za 250 mx, bilety kupowane na lotnisku bez wyprzedzenia.

Przejazd Playa de Carmen do Valladolid – autobusem ADO po 230 mx.

Valladolid do Meridy – autobusem ADO za 200 mx (na dworcu te same bilety były po 306).

Merida do Oaxaca – ADO – 2192 mx – i tu uwaga przejazd miał trwać 22 godziny trwał jakieś 25. Ale warunki były ok, autobus wygodny, miał jeden postój na obiad jakieś 30 minut. Poza tym krótkie 5minutowe.
Oaxaca do Mexico City – ADO – 876 mx - jakieś 7 godzin w autobusie bez większych wspomnień.
jeśli chodzi o dworce i autobusy ADO to tak w skrócie:
Image
Image
Image


Mexico City do Cancun – lot wewnętrzny Volarisem z głównego lotniska im. Juareza CDX z dwoma podręcznymi i bagażem rejestrowym koszt to jakieś 6500 mx za 2 osoby. Volaris to taki meksykański ryanair 😊 ale dwie godziny minęły szybko.
Image
Image

Garść zdjęć z Playa de Carmen:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Końcowka 5tej Avenidy w Playa de Carmen jest już w stylu boho
Image
Image
tu ewidentnie nie w stylu boho
Image

W Czasie pobytu w Playa de Carmen jeździliśmy

1) collectivos do cenoty Azul i dalej do Tulum na zona archeologica i pobliską plażę.
Image
Image
Image
niestety na plażę żółwi nie ma już zejścia z Zona Archeologica
Image

cenota azul
Image
Image
Image

2) do Coba – zona archeologica – taxi collectivo koszt to 250 mx za osobę. Śmiesznie wyszedł powrót, ale to opowiem jak ktoś będzie ciekaw, za jeszcze mniejszą kwotę. W Cobie koniecznie wynajmijcie rowery, jazda rowerem po dżungli i widząc kolejne zabytki wyłaniające się z niej – robi to piorunujące wrażenie.

Image
Image

3) rejs na Cozumel i wycieczka na snorkelling – El Cielo – El Cielito… można tą wycieczkę kupić jeszcze w Playa albo u sprzedawców albo w porcie, ale tam przepłacicie i to sporo. Ceny u sprzedawców przy 5ta Avenida to koszt 1200-1000 mx za osobę, w porcie po długiej pogawędce ze sprzedawcą 800mx. Po przypłynięciu na Cozumel już po 700. Gdy doszliśmy do miasteczka San Miguel de Cozumel w końcu po targowaniu płynęliśmy za 1100 mx za 2 osoby 😉 z tym że łódka odpływała za 20 minut. Ale na łodzi były osoby które płaciły i po 1000 za osobę więc chyba niezły interes.
Rafa koralowa ok troszkę przyblakła, rybki ok ale dokarmianie ich tacosami żeby przypływały słabe ☹ El Cielo to krystaliczna woda gdzie na dnie leżą rozgwiazdy, a el cielito to jazda bez trzymanki i dyskoteka w wodzie po pas ew do piersi, tequila lana z łódki do ust, obiad jedzony na wodzie… coś czego nie doświadczyłem nigdzie indziej 😃


Image
Image
Image
Image


4) Akumal – collectivo za 30 mx z Playa de Carmen, wstep to bodaj 90 mx na teren rezerwatu przyrody plus chyba 100 mx kaucji za kłódkę oddawane przy jej zwrocie. Cudne plaże, ciepła woda i żółwie, które przypływały również na tereny „darmowe”.
Image
w drodze na plażę w Akumal z przystanku collectivos
Image

-- 22 Lis 2023 13:17 --

ciąg dalszy


Valladolid to malutkie miasteczkzo będąc na ministerialnej liście Pueblos Magicos. Jest urocze. Sporo osób mowi tu lokalnym narzeczem indianskim. Nam się podobało. Jeśli ktoś ma dolary albo szuka gdzie tu wyplacic pieniądze to sklep ELECTRA na piętrze ma oddzialy Banco Azteca - najlepszy kurs i najmniejsza prowizja.

Z Valladolid pojechaliśmy collectivo za 100 mx do Chitzen Itza oraz cenoty Ik kil – bilet łączony można kupić na przystanku collectivos. Samo Valladolid małe, sympatyczne, autentyczne pueblo magico. W lokalnej zielarni można było kupić indiańskie specyfiki na wszystko łącznie z eliksirami reklamowanymi przez Wojciecha Cejrowskiego w swoich programach typu „żeby mieć dużo pieniędzy”, „ogier w łóżku 5x bez wyciągania itp.”…


Image
Image
Image
słynne półokrągłe ławeczki
Image
Image
valladolid przystanek i dworzec collectivos - stąd jechaliśmy za 100mx do Chitzen Itza i Kik Il
Image
w lokalnej zielarni
Image
Image
Image
słynny specyfik reklamowany swego czasu przez Wojciecha Cejrowskiego jako "7 x bez wyciągania"
Image
Image


cenota Ik kil
Image


W Meridzie czas spędziliśmy głównie stacjonarnie zwiedzając Museo Casa Montejo i spacerując po mieście. Samo muzeum ciekawe ale tak na maks 20 minut.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
probowal ktos Wyborową o Smaku Tamaryndowca?
Image



Oaxaca – to obchody Dia de Muertos. Coś niesamowitego i mam nadzieję, że zdjęcia chociaż odrobinkę to oddadzą. Są zupełnie inne niż te w Ciudad de Mexico. Będąc w Oaxaca warto obkupić się w produkty rękodzieła indiańskiego, nigdzie indziej nie dostaniecie ich już w tak dobrych pieniądzach.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
grunt to dobra reklama
Image

Będąc w Oaxaca pojechaliśmy na wycieczkę zorganizowaną do Hierve el Aqua za 560mx za 2 osoby kupioną na zocalo od lokalnego sprzedawcy– oprócz tego w planie było też świete drzewo w Tule (Arbol del Tule), strefa archeologiczna w Mitla, „pokaz” i degustacja mezcalu, i jakieś warsztaty tkactwa z fajnymi produktami – mogliśmy pokupić, nie zrobiliśmy tego i żałujemy. Ogółem wycieczka była w fajnej cenie, collectivos i w tych pieniądzach raczej nie zrobiłbym tej trasy z takim programem. Kuchnia z Oaxaca jakoś nam nie podeszła.


święte drzewo w Tule
Image

Image

wykopaliska w Mitla
Image

Hierve el Aqua

Image
Image
Image
Image

-- 22 Lis 2023 13:19 --

Mexico City to uroczysta parada zainspirowana Bondem w dniu 4 listopada. Ciężko o dobre miejscówki, ale nam się udało znaleźć miejsce… na lampie 😃 Będąc w Mexico City podjechaliśmy z ADO del Norte do Teotihuacan – autobusy jeżdżą od rana do ok 20 co dwadzieścia minut. Koszt przejazdu to 60 mx w jedną stronę za osobę. Wracając wysiedliśmy nieco wcześniej przy Deportivo 18 marzo i metrem dojechaliśmy do bazyliki Matki Boskiej z Guadelupe a stamtąd metrobusem do hotelu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
okolice Mercado las Mercedes
Image

polityka prozdrowotna w metrze w Ciudad de Mexico, w kraju gdzie butelka coli kosztuje tyle co butelka wody
Image
niby bezpiecznie ale nagle pod hotelem pojawily się dwa radiowozy
Image


Matka Boska z Guadelupy
mocno religijny nie jestem ale skoro jest to must see - to trzeba zaliczyć, Matka Boska ukazała się Juanowi Diego i w tym miejscu powstało sanktuarium. Obok historycznego na przyjazd JP2 w 1987 obok wybudowane nowe w kształcie ufo-arki. Żeby zobaczyć obraz Matki Boskiej staje się na ruchomych schodach-posadzce jak to ma miejsce na lotniskach i jest przewożonym przed świetym obrazkiem
Image
Image
Image

Muzeum Antropologiczne
Image
Image
Image
Image

ulica marichich przy Plaza Mariachi
Image

sprzedawca Crema de Coco sprzed Teotichuacan
Image
Image
Image




Kolejny dzień to wizyta w Narodowym Muzeum Antropologicznym – gdzie można zapoznać się z wykopaliskami i historią oraz kulturą Meksyku przed „odkryciem” dokonanym przez Kolumba. Wjechaliśmy też koło 18 na Torre Latinoamericana na 44 piętro. Widok imponujący. Wjazd windą koszt 180 albo 190 mx za osobę.

Image
Image

Zjechaliśmy po Meksyku komunikacją miejską i podmiejską jakieś 2500 km.Poniżej trasa pokonana przez nas
Image
Czuliśmy się bezpiecznie. Nawet chodząc o północy po Valladolid, czy Oaxace mocno na południe od Zocalo czy po Ciudad de Mexico w mniej fajnych dzielnicach nikt mnie nie zaczepiał, nie groził co najwyżej proponowano jakieś używki 😃

Zajadaliśmy się street foodem, od sprzedawców ulicznych kupowaliśmy tacosy, quesadile, lokalne przysmaki, aqua frescas, crema de coco... i żyjemy 🙂

Raz miałem problemy ze zdrowiem. Myślałem, czy uruchamiać ubezpieczenie. Spuchło mi oko, pewnie od bakterii. Poszedłem do apteki, Pani powiedziała, że tu potrzebny jest lekarz, po czym wskazała na gabinet przy aptece. Zostałem przyjęty nieodpłatnie, dopytany o wszystko przez lekarza 1 kontaktu i po 10 minutach wyszedłem z receptą. Po 3 dniach po chorobie nie było śladu.

Od razu mówię, że porozumiewam się po hiszpańsku gdzieś na poziomie A2 i ta umiejętność momentami była bardzo przydatna zwłaszcza przy negocjowaniu cen kiedy podkreślałem, że nie rozumiem po angielsku i chcę rozmawiać po hiszpańsku. Poza turystycznym wybrzeżem Riwiera Maya – znajomość angielskiego dość mocno słabnie. W Valladolid i Meridzie głównie hiszpański angielski bardzo podstawowy, w Oaxace troszkę angielski, w Mexico City – da się doagadać po angielsku.

Jeśli mielibyście jakieś pytania to śmiało postaram się odpowiedzieć, mogę również pomóc komuś rozpisać rozplanować taki wyjazd 🙂

-- 22 Lis 2023 13:21 --

ps.nie wrzucalem zdjęć z Chitzen Itza czy Teotihuacan ....je można znaleźć wszędzie :-)
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)


Ostatnio podbity przez Grzes830324, 22 Lis 2023 14:21
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Loty Qatar Airways do Seulu z Warszawy od 2494 PLN. Dużo terminów Loty Qatar Airways do Seulu z Warszawy od 2494 PLN. Dużo terminów
Tydzień w Agadirze od 2099 PLN. Loty z dużym bagażem z 2 miast + 4* hotel ze śniadaniami Tydzień w Agadirze od 2099 PLN. Loty z dużym bagażem z 2 miast + 4* hotel ze śniadaniami
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group