Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Aktualne zestawienie kart "dla podróżników" znajduje się w regularnie aktualizowanym poście @seal:

dla-podroznika,181,1454&p=1567188#p1567188

a także poście @piotrkr

viewtopic.php?f=181&p=1718879#p1718879


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3909 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Następna
Autor Wiadomość
#3821 PostWysłany: 25 Sie 2024 22:19 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 1057
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
Szukałem dodatkowej karty do podróży (dodatkowej do PKO MC Platinum), zrobiłem więc takie porównanie.

Na zielono pozytywne z punktu widzenia podróżnika cechy danej karty (dobry kurs wymiany, brak prowizji, ubezpieczenia podróżne itp), na żółto/czerwono negatywne.

Karty podzielone na 3 kategorie:
* debetowe bezspreadowe - zazwyczaj "tanie" karty oferujące dobry kurs przewalutowania
* debetowe wielowalutowe - kurs przewalutowania niekoniecznie lub nie zawsze jest optymalny, za to można używać kont walutowych bez przewalutowania
* kredytowe - koszt utrzymania karty często jest wyższy, za to powinny oferować bonusy w postaci np. ubezpieczenia podróżnego

Kolumna "Przewalutowanie" opisuje zasady przewalutowania zarówno dla transakcji bezgotówkowych, jak i wypłat z bankomatów.

Wysłucham uwag i sugestii - mam nadzieję, że tabelka będzie użyteczna dla wszystkich.

Debetowe bezspreadowe:
Załącznik:
Karty dla podróżnika - debetowe bezspreadowe.jpg
Karty dla podróżnika - debetowe bezspreadowe.jpg [ 307.6 KiB | Obejrzany 809 razy ]


Debetowe wielowalutowe
Załącznik:
Karty dla podróżnika - debetowe wielowalutowe.jpg
Karty dla podróżnika - debetowe wielowalutowe.jpg [ 278.41 KiB | Obejrzany 809 razy ]


Kredytowe:
Załącznik:
Karty dla podróżnika - kredytowe.jpg
Karty dla podróżnika - kredytowe.jpg [ 263.59 KiB | Obejrzany 809 razy ]
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.


Ostatnio edytowany przez piotrkr 26 Sie 2024 21:20, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
10 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy na Zakintos: 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2430 PLN. Wylot z Warszawy Wczasy na Zakintos: 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2430 PLN. Wylot z Warszawy
Wczasy w Egipcie: 7 dni w 5* hotelu z all inclusive od 2449 PLN. Wyloty z 3 miast Wczasy w Egipcie: 7 dni w 5* hotelu z all inclusive od 2449 PLN. Wyloty z 3 miast
#3822 PostWysłany: 25 Sie 2024 23:03 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 286
niebieski
Myślę, że należy zaznaczyć że Alior Kantor należy do Alior Banku i podlega BFG, podobnie jak CIF jest ten sam dla obu platform. Wiem, że mając AK i walutę EUR nie musimy się absolutnie przejmować o płatności w jakichkolwiek innych walutach. Transakcje w PLN (i chyba USD, GBP) rozliczane są po kursach średnich NBP (wychodzi nawet lepiej niż MC/Revolut/Aion itp), a cała reszta po Mastercard. Nie wiem jak to wygląda gdy mamy PLN, a taki pewnie scenariusz interesuje większość zainteresowanych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3823 PostWysłany: 25 Sie 2024 23:09 

Rejestracja: 29 Sie 2022
Posty: 449
srebrny
Tanie karty i World Elite Mastercard gdzie jest 1200 zł za wydanie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3824 PostWysłany: 25 Sie 2024 23:21 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 1057
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
-- 25 Sie 2024 22:16 --

@Pecel87 tanie są na zielono. Ale masz rację, dopiszę jutro koszty wydania kart tam gdzie są one wysokie.

-- 25 Sie 2024 22:21 --

@Raffles na razie znalazłem tylko, że AK używa wewnętrznego kursu wymiany. Na stronie udostępniają kalkulator. Sprawdziłem dziś np EUR i kurs był kiepski w porównaniu do Visy. Może przez to, że weekend... Z kolei kurs USD był ciut lepszy...
Niestety przy wewnętrznych kursach ciężko się porównuje :(
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3825 PostWysłany: 25 Sie 2024 23:27 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 286
niebieski
Nie wiem właśnie jak działa AK płacąc z rachunku w PLN, ale chyba niekorzystnie. Dla mnie jednak AK to fenomen, którego używam od lat nie przejmując się czy jest weekend czy nie oraz w jakiej walucie płacę, ale mając EUR. Jedyny minus to dzienny limit €9000. W dodatku wszystko bezpłatnie. Dla kogoś kto zarabia i posiada EUR oraz płaci w wielu walutach, bardzo ciężko o lepszą kartę w Polsce. Szkoda, że żadne rankingi czy zestawienia nie biorą właśnie pod uwagę maksymalnych dziennych limitów transakcji.
Góra
 Profil Relacje PM off
piotrkr uważa post za pomocny.
 
      
#3826 PostWysłany: 26 Sie 2024 00:18 

Rejestracja: 01 Wrz 2018
Posty: 64
Raffles napisał(a):
Nie wiem jak to wygląda gdy mamy PLN, a taki pewnie scenariusz interesuje większość zainteresowanych.

lepiej nie miec PLN bo jak sie zapomni doladowac konto EUR, to bedzie przewalutowanie z pln na eur po kursie banku dewizowym
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3827 PostWysłany: 26 Sie 2024 12:37 

Rejestracja: 19 Paź 2012
Posty: 773
niebieski
World Elite nie ma prowizji przy przewalutowaniu - a napisałes 5,9%
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3828 PostWysłany: 26 Sie 2024 13:21 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2468
srebrny
@pasta są 2 rodzaje WE w mB - "zwykła" i ma prowizję oraz taka dla posiadaczy konta PB bez prowizji.
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
pasta lubi ten post.
 
      
#3829 PostWysłany: 26 Sie 2024 13:55 

Rejestracja: 14 Maj 2017
Posty: 225
srebrny
A jak to działa w Alior Kantorze z tym ich licznikiem?
Chodzi mi czy mogę mieć (bezprowizyjnie) Alior Kantor tylko po to żeby używać ichniejszej karty? Innymi słowy wpłacam przelewem na konto EUR i nie dokonuje żadnej wymiany waluty tylko korzystam z karty w jakiejś egzotycznej walucie nie z listy tych ich głównych walut. Czy wtedy jest jakaś prowizja? Czy wtedy obowiązuje kurs MC?

Dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3830 PostWysłany: 26 Sie 2024 14:52 

Rejestracja: 26 Lut 2017
Posty: 382
Nie ma prowizji, obowiązuje wtedy kurs MC.
Góra
 Profil Relacje PM off
bepa22 lubi ten post.
bepa22 uważa post za pomocny.
 
      
#3831 PostWysłany: 26 Sie 2024 21:19 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 1057
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
Zaktualizowałem tabelki o wasze informacje, dodałem karty PKO, podzieliłem na debetowe i kredytowe.
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3832 PostWysłany: 26 Sie 2024 22:34 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 286
niebieski
-- 26 Sie 2024 22:33 --

bepa22 napisał(a):
A jak to działa w Alior Kantorze z tym ich licznikiem?
Chodzi mi czy mogę mieć (bezprowizyjnie) Alior Kantor tylko po to żeby używać ichniejszej karty? Innymi słowy wpłacam przelewem na konto EUR i nie dokonuje żadnej wymiany waluty tylko korzystam z karty w jakiejś egzotycznej walucie nie z listy tych ich głównych walut. Czy wtedy jest jakaś prowizja? Czy wtedy obowiązuje kurs MC?

Dzięki.


Licznik ma znaczenie tylko do przelewów zdaje się i to tych nie PLN i nie SEPA w EUR (te i tak są darmowe).

Płacąc z konta w EUR w walucie GBP, USD, PLN z tego co rozumiem obowiązują kursy średnie NBP (na pewno tak jest płacąc w PLN), dla całej reszty są to kursy MC. To rozliczenie PLN po kursach średnich NBP wypada wg mnie najkorzystniej ze wszystkich kantorów, Revolutów itp. Mając EUR można 60 000 PLN wymienić np doładowując np Aion (max 60k / miesiąc doładowanie kartą / max 10k per transakcja / AK EUR limit €9000 na dzień), Revolut, ZEN itp.

Przykład: 23 sierpień, kurs średni NBP EUR/PLN 4,2769, kurs MC 4,2627. Płacąc 42 769,00 PLN Alior Kantor ściągnie nam równo EUR 10 000. Płacąc tyle samo kartą rozliczaną przez kursy MC wyjdzie EUR 10 033,08. Ponad 0,33% różnicy.

Jedyne czego nie możemy przewidzieć w przypadku AK to jest data zaksięgowania transakcji i kursy na ten dzień w NBP. W MC wiemy z góry wg jakich kursów zostanie policzona transakcja. W każdym razie mając dodatni bilans salda w EUR możemy kartą AK posługiwać się dosłownie wszędzie i w każdej walucie, a także płacąc wszędzie w PLN wiedząc, że na dzień zaksięgowania transakcji będą to absolutnie najlepsze dostępne kursy. Darmowe konto, bezpłatna karta, najlepsze kursy, oferta TOP. Z minusów to wg mnie to brak normalnych wyciągów bankowych i maksymalny dzienny limit EUR 9000...
Góra
 Profil Relacje PM off
bepa22 lubi ten post.
bepa22 uważa post za pomocny.
 
      
#3833 PostWysłany: 26 Sie 2024 23:44 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 1057
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
-- 26 Sie 2024 22:22 --

Raffles napisał(a):
Płacąc z konta w EUR w walucie GBP, USD, PLN z tego co rozumiem obowiązują kursy średnie NBP (na pewno tak jest płacąc w PLN), dla całej reszty są to kursy MC.


Jesteś pewien? Na https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/pomoc.html jest taki wpis:

Cytuj:
Jak wygląda rozliczenie transakcji kartą wielowalutową?
Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy do realizacji płatności kartą. Jeśli na rachunku waluty płatności dostępnym w Kantorze Walutowym będą wystarczające środki, płatność nastąpi bezpośrednio z rachunku w walucie płatności. Jeśli w Kantorze Walutowym brak takiego rachunku lub środki są niewystarczające, płatność nastąpi z podstawowego rachunku karty w EUR z zastosowaniem wyłącznie kursu przeliczenia waluty ustalonego przez organizację płatniczą Mastercard. Jeśli środki na rachunku w EUR będą niewystarczające do realizacji płatności, wartość płatności w EUR zostanie przeliczona na kwotę w PLN po kursie tabelowym Alior Banku i zaksięgowana na rachunku w PLN. Jeśli na rachunku w PLN w Kantorze Walutowym będą niewystarczające środki, transakcja zostanie odrzucona.


Czyli jak rozumiem taka kolejność:
1. Waluta (bez przewalutowania) jeśli masz rachunek w danej walucie i wystarczającą ilość środków
2. EURO > Waluta (przewalutowanie po kursie Mastercard) gdy na rachunku euro jest wystarczającą ilość środków
3. PLN > EURO (przewalutowanie po "kursie tabelowym Alior Banku") > Waluta (po kursie MC?)

Jeśli chodzi o "kurs tabelowy Alior Banku" to nie udało mi się go jeszcze znaleźć...

-- 26 Sie 2024 22:44 --

Hmm w regulaminie jest to trochę inaczej (dokładniej?)

Z https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kon ... menty.html

Cytuj:
5. Limity Operacji dla Karty Wielowalutowej określane są w walucie EUR. Przeliczenie kwoty transakcji w pozostałych walutach na EUR następuje według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację.
6. Wszystkie operacje dokonane przy użyciu Karty Wielowalutowej, za wyjątkiem operacji zwrotu oraz wycofania operacji, obciążają:

a. Rachunek w walucie transakcji, jeżeli transakcja wykonywana była w walucie określonej w Rozdziale I pkt. 22 Taryfy

b. Rachunek prowadzony w EUR, jeżeli transakcja była wykonywana w innej walucie niż określone w Rozdziale I pkt. 22 Taryfy, według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację

c. w przypadku:

i. braku dostępności Rachunku lub braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku opisanym w pkt a), transakcje księgowane są w ciężar Rachunku głównego Karty Wielowalutowej, a przewalutowanie następuje zgodnie z poniższymi zasadami:
- operacje w walutach PLN są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie: https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... walut.html
- operacje w walutach USD i GBP są przeliczane z waluty transakcji na PLN, a następnie z PLN na EUR według kursu średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie: https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... walut.html
– operacje w pozostałych walutach są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację

ii. braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku głównym Karty Wielowalutowej, transakcje księgowane są w ciężar Rachunku prowadzonego w walucie PLN, a przewalutowanie następuje zgodnie z poniższymi zasadami:
- operacje w walutach USD i GBP są przeliczane z waluty transakcji na PLN według kursu średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie: https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... walut.html
- operacje w pozostałych walutach są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie na PLN po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji

iii. w przypadku braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku prowadzonym w walucie PLN transakcja jest odrzucana.

7. Transakcje księgowane są na Rachunkach zgodnie z otrzymaną walutą rozliczeniową.
8. W przypadku transakcji w trybie offline (bez udziału systemu bankowego), autoryzacja odbywa się wyłącznie z salda Rachunku głównego Karty Wielowalutowej. W takim wypadku przed rozliczeniem operacji saldo Rachunku głównego nie jest pomniejszane o kwotę blokady.
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3834 PostWysłany: 26 Sie 2024 23:59 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 286
niebieski
@piotrkr Masz racje że tak piszą, ale kiedyś pisali nieco dokładniej, albo tak mi się wydaje :) Co do transakcji w PLN (z rachunku AK w EUR) na pewno jest wg kursów średnich NBP, bo sprawdziłem to już dla wielu transakcji.

Co do USD i GBP: transakcja dnia 07.04.2024, rozliczona dnia 08.04.2024 na kwotę USD 5 100,60 = EUR 4 712,26. Wg kursów MC z tego dnia powinno to być EUR 4 714,48.

Co do GBP mam tylko małe transakcje:
- płatność 07.06.2024, rozliczona dnia 11.06.2024 na kwotę GBP 29,99 = EUR 35,52. Wg kursów MC powinno być EUR 35,63.
- płatność 07.08.2024, rozliczona dnia 10.08.2024 na kwotę GBP 29,99 = EUR 35,07. Wg kursów MC powinno być EUR 35,08.

Także widać, że zarówno dla USD, GBP i PLN nie są to kursy MC. Zobaczmy kursy NBP z dnia 11.06:
GBP 5,1464
EUR 4,3456

29,99 * 5,1464 / 4,3456 = 35,516, więc AK zaksięgował 35,52

Sprawdźmy transakcje USD z 08.04, kursy NBP:
USD 3,9546
EUR 4,2805

5 100,60 * 3,9546 / 4,2805 = 4 712,26

Także mamy potwierdzenie, że mając w AK EUR i dokonując transakcji w GBP, USD i PLN rozliczane są one wg kursów średnich NBP. Cała reszta rozliczana jest po kursach MC. Pomimo podwójnego przeliczania wg kursów średnich, finalne kursy rozliczeniowe są i tak lepsze od tych MC...
Góra
 Profil Relacje PM off
piotrkr uważa post za pomocny.
 
      
#3835 PostWysłany: 27 Sie 2024 00:16 

Rejestracja: 01 Wrz 2018
Posty: 64
@Raffles, sa w kantorze wyciagi. Historia -> klikasz wyciagi i mozna pobrac wyciag za dany miesiac
@piotrkr kurs tabelowy banku jest jak placisz w walucie obcej i nie masz euro, wtedy alior przewalutowuje PLN na EUR wg tabeli banku. Jezeli masz EUR i placisz w PLN, to wtedy jest przewalutowanie wg kursu NBP
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3836 PostWysłany: 27 Sie 2024 09:35 

Rejestracja: 14 Maj 2017
Posty: 225
srebrny
Hmm,
Czyli jakbym doładował konto w EUR i nie zużył tego i chciał z powrotem przelać te EUR na inne konto to by już była prowizja? Dobrze to rozumuje?

Ogólnie to szukam karty dodatkowej/awaryjnej. Więc fajnie będzie ją mieć ale po powrocie z wyjazdu fajnie by było mieć możliwość wyciągnięcia wpłaconej kasy a nie tylko jej wyużywania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3837 PostWysłany: 27 Sie 2024 10:47 

Rejestracja: 01 Wrz 2018
Posty: 64
@bepa22 https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kon ... wizje.html tutaj masz oplaty za przelewy. generalnie zwykly eur do innego kraju jest darmowy
Góra
 Profil Relacje PM off
bepa22 lubi ten post.
bepa22 uważa post za pomocny.
 
      
#3838 PostWysłany: 27 Sie 2024 11:00 

Rejestracja: 14 Maj 2017
Posty: 225
srebrny
Tabele opłat to ja widziałem.
Pytanie było przelew vs licznik.
Bardziej mi chodzi o odpowiedź z praktyki używania a nie z tabeli, która jest nie do końca jasna w temacie tego licznika.
A dokładniej rzecz biorąc - czy robiąc najpierw przelew na konto (EUR) a Alior Kantor a potem przelew (EUR) na konto w innym banku jest prowizja.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3839 PostWysłany: 27 Sie 2024 11:15 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 478
Loty: 193
Kilometry: 661 570
niebieski
Z praktyki, to przelewy z Kantor Alior na inne konto w polskim banku, zarówno Euro jak i USD, nie skutkowały prowizją w znanych mi przypadkach. Nie robiłem przelewu waluty na Kantor Alior, gdyż nie miałem takiej potrzeby - w kantorze Alior za wymieniałem złotówki na walutę a następnie albo płaciłem kartą, raz w oddziale podejmowałem gotówkę, albo przelewałem na inne konto. Prowizji w żadnym przypadku nie było.
Góra
 Profil Relacje PM off
bepa22 lubi ten post.
bepa22 uważa post za pomocny.
 
      
#3840 PostWysłany: 27 Sie 2024 11:21 

Rejestracja: 14 Maj 2017
Posty: 225
srebrny
Ale widzisz Przemm,
To znowu nie to.
Bo jak wpłaciłeś PLN i wymieniłeś i przelałeś EUR to Ci nabiło ten licznik (bo dokonałeś wymiany) i wtedy ok.
A pytanie jak nie przewalutujesz - czyli wpłacisz EUR a potem przelew EUR. Bo mi się wydaje, że ten ich cały licznik jest po to, żeby uniknąć takich sytuacji (np. że ktoś używa tego konta do transferowania forsy zza granicy albo coś w ten deseń).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3909 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group