Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Atrakcje Togo
#1 PostWysłany: 23 Cze 2024 15:49 

Rejestracja: 12 Gru 2014
Posty: 340
srebrny
Skoro byłem, a szansa, że napiszę pełnoprawną relację wraz z upływem czasu i kolejnymi wyjazdami jest co raz mniejsza, więc napiszę parę słów o atrakcjach, a może raczej „atrakcjach” Togo :D :lol: .

Togo, wraz z bratnim Beninem (o którym też mam nadzieję napiszę parę zdań w stosownym wątku), odwiedziłem w maju tego roku. To była moja trzecia wyprawa do Afryki Zachodniej (nie licząc kilku wyjazdów do Maroka i Sahary Zachodniej), a w ogóle szósta do „czarnej” Afryki. Pewne rozpoznanie w temacie więc mam i mogę absolutnie zarekomendować Togo i Benin (ale także np. sąsiednią Ghanę) dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z Czarnym Lądem. Togo jest krajem bezpiecznym, tanim, przyjaznym i wyjątkowo „łatwym w obsłudze”. Mieszkańcy Togo są wyjątkowo pozytywnie nastawieni do turystów, jest sporo dobrych, a zarazem rozsądnych cenowo hoteli, a niewielkie rozmiary kraju i dobrze rozwinięta komunikacja publiczna powodują, że po Togo jeździ się bezpiecznie, tanio i relatywnie szybko :) .

No dobrze, ale co z tymi atrakcjami… No i tu się zaczynają schody, albowiem w Togo (jak i w innych krajach Afryki Zachodniej) takich klasycznych must – see jest niewiele (od razu napiszę, że z tego punktu widzenia o wiele ciekawszy jest Benin). Ktoś złośliwy mógłby nawet napisać, że „nic tam nie ma”… :shock: ;)

Dla mnie szczególnym problemem to nie jest. Lubię podróż dla samej podróży, lubię jeździć do miejsc, do których mało kto jeździ, lubię sobie gdzieś tam z boku stanąć i popatrzeć na ludzi. Dla mnie jest to ok, ale osoby przyzwyczajone do takich klasycznych, turystycznych atrakcji, mogą być trochę rozczarowane :D :roll: .

Ale do rzeczy.
Lome – czyli stolica kraju. Absolutny afrykański klasyk, nie różniący się zbytnio od pobliskich stolic. Wielkie, rozwleczone, rozedrgane, niesamowicie zatłoczone miasto, z mocno limitowanym zestawem ciekawych miejsc. Prawie zawsze jest to wielki market, czyli albo olbrzymi plac albo częściej kilka ulic, na których można kupić przysłowiowe mydło i powidło. Obecnie zdecydowanie częściej możemy tam znaleźć jakiś chiński chłam niż miejscowe produkty. Na pewno jednak, gdy ktoś jeszcze czegoś takiego nie widział, warte odwiedzenia. Oprócz tego również klasyki, czyli Katedra i/lub Wielki Meczet (zazwyczaj ten drugi ciekawszy). Lome wyróżnia się jednak trzema miejscami, a mianowicie bardzo ładną plażą (w niektórych miejscach mocno zabrudzoną, a wieczorem pewnie średnio bezpieczną), na której ulokowanych jest sporo barów oferujących tanie zimne piwo i świeżą rybę. Kolejnym miejscem jest Muzeum Narodowe, mocno zaniedbane i dosyć ubogo wyposażone, ale jednak miejsce, w którym naprawdę możemy się sporo dowiedzieć o Togo i jego historii, co jest o tyle ciekawe, że jest to narracja miejscowa, a nie podsunięta przez Europejczyków. Prawdziwym hitem jest jednak Palais de Lome, czyli pięknie odrestaurowana i utrzymana była siedziba gubernatora i pierwszych Prezydentów kraju, mieszcząca obecnie galerię miejscowej sztuki współczesnej.

Kpalime – bardzo przyjazne i ładnie położone miasto położone 120 km na północny – zachód od stolicy. Kpalime znane jest z przyjemnego klimatu (ze względu na góry nie ma tam aż takiego upału), kilku pobliskich wodospadów i możliwości trekkingowych. Oprócz tego, odnieśliśmy wrażenie, że ludzie są tam jeszcze bardziej przyjaźni niż w pozostałej części Togo. I znowu – te wodospady, góry… obiektywnie to naprawdę nie jest nic szczególnego, ale ze względu na bardzo przyjemną atmosferę miasta, żałowaliśmy, że nie zostaliśmy tam trochę dłużej.

Kara – duże miasto w północnej części Togo stanowiące dobry punkt startowy lub odpoczynkowy przed dalszą podróżą na północ (np. do mojego ulubionego kraju tej części Afryki, czyli Burkiny Faso – niestety obecnie mniej bezpiecznego) lub do położonej po obydwóch stronach granicy z Beninem doliny Tamberma. Do Kara przyjechaliśmy wieczorem, zjedliśmy w jednym z barów kolację, pogadaliśmy trochę z właścicielami baru i naszego hotelu i poszliśmy spać, więc niewiele więcej o tym miejscu mogę napisać.

Region Koutammakou – wpisany na listę UNESCO region położony po obydwóch stronach granicy między Togo i Beninem słynący ze zbudowanych z gliny domów – fortec. To największa atrakcja kraju, aczkolwiek często przez turystów pomijana, ze względu na położenie (północ kraju) i średnią dostępność (trzeba wynająć miejscowych motocyklistów, którzy nas obwiozą po tym regionie, a nawet – jak w naszym przypadku – podrzucą do sąsiedniego Beninu). Miejsce ciekawe, ale już trochę skażone turystyką (co jest o tyle zabawne, że w dniu, w którym byliśmy przez cały dzień nie spotkaliśmy ani jednego innego turysty). Dla nas to była niesamowita przygoda – dojazd, przejazd kilkadziesiąt kilometrów po często szutrowych drogach na motocyklach, przekraczanie granicy z Beninem z pogranicznikiem popijającym piwo, ale czy turystycznie to faktycznie była aż taka atrakcja? Oto jest pytanie… :D ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka do Marrakeszu za 965 PLN. Loty z Krakowa + 3 noclegi ze śniadaniami w tradycyjnym riadzie Wycieczka do Marrakeszu za 965 PLN. Loty z Krakowa + 3 noclegi ze śniadaniami w tradycyjnym riadzie
Urlop na Bali na za 3225 PLN. Loty z Berlina + 13 noclegów w 4* hotelu Urlop na Bali na za 3225 PLN. Loty z Berlina + 13 noclegów w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#2 PostWysłany: 23 Cze 2024 18:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2245
Loty: 867
Kilometry: 1 958 910
HON fly4free
Jeszcze jest Togoville i to jest chyba jedno z najciekawszych miejsc w kraju, szczególnie jak się trafi na ceremonię voodoo.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#3 PostWysłany: 23 Cze 2024 18:41 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6480
Loty: 498
Kilometry: 1 041 040
Ja to chyba najbardziej bym tam chciał poplażować :D
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#4 PostWysłany: 23 Cze 2024 18:52 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 683
srebrny
Mógłbyś się jednak zdziwić...raz, że port a dwa ogólnie rzecz ujmując plaże nie grzeszą czystością (i nie mam na myśli tylko śmieci...)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#5 PostWysłany: 23 Cze 2024 20:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2245
Loty: 867
Kilometry: 1 958 910
HON fly4free
Plażowałem dzień obok w Beninie w Grand Popo - sama plaża lux, ale fale tak ogromne, że pływać się nie da.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#6 PostWysłany: 24 Cze 2024 11:37 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 9152
Loty: 1018
Kilometry: 979 329
platynowy
Takie pytanie. Czy lokalsi mogą się przemieszczać swobodnie między Togo i Beninem?
Chodzi mi o to, że zastanawiam się nad szybkim wypadem (tak na 3 dni) i chętnie zrobiłbym sobie 1-dniową wycieczkę do Beninu. Z uwagi na ograniczenie czasowe korzystanie z dzielonych taksówek czy motorków może być trochę problematyczne. Więc myślałem, żeby wziąć taksówkę i w ten sposób wyskoczyć przez granicę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#7 PostWysłany: 24 Cze 2024 12:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2245
Loty: 867
Kilometry: 1 958 910
HON fly4free
Mogą, ale to przejście jest ogromne i można postać trochę.
W każdym razie pod samo przejście po stronie Togo dojedziesz prosto ze stolicy, przejdziesz z buta (po lewej jest furtka) i po drugiej stronie na bank coś złapiesz do Grand Popo albo nawet do Cotonou. Po obu stronach przejścia jest spory targ i dużo ludzi, a taksówką może być każdy samochód jeśli ma pół siedzenia.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#8 PostWysłany: 24 Cze 2024 14:21 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 9152
Loty: 1018
Kilometry: 979 329
platynowy
Znalazłem na mapie takie miejsce:
https://en.wikipedia.org/wiki/Akodessawa_Fetish_Market
Ktoś był i może się wypowiedzieć, czy warto tam zajrzeć?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#9 PostWysłany: 24 Cze 2024 14:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2245
Loty: 867
Kilometry: 1 958 910
HON fly4free
Jak Cię jarają martwe zwierzaki to można zajrzeć. Ja celowo te markety opuściłem. W Togoville są bożki i statuetki związane z voodoo.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Sudoku lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#10 PostWysłany: 24 Cze 2024 14:46 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 9152
Loty: 1018
Kilometry: 979 329
platynowy
No raczej , a w zasadzie wcale mnie nie jarają. Ale czasami trzeba przełknąć swoje poglądy/upodobania, żeby poznać/zrozumieć te lokalne.
Ale w takim razie pewnie uderzę do Togoville. Oczywiście najpierw muszę kupić bilety.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#11 PostWysłany: 24 Cze 2024 18:30 

Rejestracja: 12 Gru 2014
Posty: 340
srebrny
Co do Togoville to My opuściliśmy to miejsce świadomie, zniechęceni średnio zachęcającymi komentarzami z netu, co do przychylności miejscowych do turystów :roll: . Także jedyni napotkani podczas naszego wyjazdu Polacy, którzy tam byli, mieli mało przyjemną przygodę z jakimiś miejscowym przekręciarzem (inna sprawa, że z rozmowy z nimi wynikło nam, że to byli wyjątkowo mało doświadczeni zawodnicy, więc jakiś miejscowy cwaniak to pewnie wykorzystał :oops: ). Z drugiej strony, pamiętam z relacji carta, że oprócz chyba przepłacenia za łódkę, na miejscu było ok. Tak więc pewnie też się na spokojnie da.

Wyczerpując jeszcze temat atrakcji Togo... i wychodząc naprzeciw chętnym do ewentualnego plażowania w tym kraju :D , to warto jeszcze rozważyć położoną przy samej granicy z Beninem miejscowość Aneho. Zatrzymaliśmy się tam tylko na obiad, mając już zarezerwowany nocleg w Lome i w sumie to później trochę żałowaliśmy, bo miejscowość wyglądała całkiem ładnie i malowniczo i myślę, że na jedną noc byłaby ciekawym przystankiem :) .

Odpowiadając na pytania Sudoku...
- podobnie jak cart uważam, iż nie ma sensu brać taksówki w Togo, aby pojeździć po Beninie. Zdecydowanie szybciej i taniej będzie raczej dojechać do granicy, przejść ją z buta i łapać coś po drugiej stronie. Weź jednak pod uwagę, że to wprawdzie blisko, ale jednak trochę do granicy z Lome się jedzie, na granicy też nam trochę zeszło (dosyć upierdliwi pogranicznicy), no i z granicy też gdzieś trzeba dojechać. Może się więc okazać, że zamiast 1 dniowej wycieczki będziesz miał kilkugodzinną wycieczkę (w Togo i w Beninie tak jak wszędzie w okolicy równika o 18 się ściemnia) :( ,
- ten targ fetyszy to dosyć popularne miejsce w Lome. Nas to trochę nie bardzo interesowało (widzieliśmy podobne w innych krajach), więc tam nie pojechaliśmy, ale Ci Polacy, o których wspominałem byli tam i byli bardzo zadowoleni (tyle, że znowu musieli się dość sowicie opłacić za "wstęp" :shock: ;) ).

Mam nadzieję, że tymi dodatkowymi wyjaśnieniami nie zniechęciłem nikogo do odwiedzenia Togo (i/lub Beninu), bo to są naprawdę bardzo bezpieczne i spokojne kraje i przy zachowaniu podstawowych zasad gry, pewnie nikomu nic się nie stanie.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#12 PostWysłany: 24 Cze 2024 21:27 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 66
Loty: 297
Kilometry: 655 799
Dla mnie targ fetyszy był bardzo ciekawy, nie płaciliśmy jakoś dużo za wstęp. Togoville w porządku, ale bez fajerwerków. Ogólnie Togo nie wywarło na nas dobrego wrażenia. Może zadziałał kontrast, bo przyjechaliśmy z Ghany i tam było dużo spokojniej pod względem żebrania/naciągania, ale też robienia zdjęć.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#13 PostWysłany: 25 Cze 2024 17:27 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3099
złoty
A mi z kolei Togo podobało się :), szczególnie na Koutammakou na północy. Bardzo klimatyczne i fotogeniczne wioski (oczywiście jest lekko turystycznie w porównaniu do innych miesc, ale mówimy o zupełnie innej skali turystyczności). W Kara, gdy szukaliśmy taksówkarza, który tam nas zawiezie - nie mieli pojęcia co to jest. Koleś, który nas zawiózł (prowadzony przez nas) focił razem z nami, więc pod następnych turystów był już przygotowany :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Atrakcje Togo
#14 PostWysłany: 25 Cze 2024 21:23 

Rejestracja: 15 Mar 2021
Posty: 159
niebieski
W Togo polecam wizytę u polskiego misjonarza. ks. Robert Dura pracuje w miejscowości Tchamba.
http://www.misja-togo.com/ks-robert-dura.htm
Dość rzadko, ale odpowiada na mejle.

Zapowiedzieliśmy się z 2-godzinną wizytą, spędziliśmy 1,5 dnia.
Można się pomodlić, wziąć udział we mszy, a ksiądz jest uroczym rozmówcą i kopalnią wiedzy o Togo.
Prowadzi szkołę (najlepszą w tamtej części kraju), do której najzagorzalsi muzułmanie (a jest ich większość w płn Togo) posyłają swoje dzieci.
Ksiądz jest bardzo poważany przez miejscową społeczność, było to widoczne, gdy obwoził nas po okolicy...
_________________
Paweł
https://sites.google.com/site/traveller ... haus-pawel
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
bim-bam uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group