Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Lut 2017 16:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lut 2012
Posty: 302
Hej, pomyślałem że przekleje z mojego FB te ciekawsze posty, które mogłbyby się przydać innym.

Wszystko co musisz wiedzieć o AUTOSTOPIE w Chinach
------------------------------------------------------------------------------
Image
Post z: https://www.facebook.com/TymczasemwChinach
------------------------------------------------------------------------------

SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Czy autostop w Chinach jest łatwy?
3. Autostop na autostradach
4. Stacje serwisowe
5. Znak autostopowy (tabliczka)
6. List autostopowicza
7. Ludzie
8. Alternatywa dla autostopu
9. Słowniczek


__________________________

1. WSTĘP

Podczas mojej 4 miesięcznej podróży złapałem dokładnie 96 stopów, przejeżdżając za darmo ponad 13 000 km. Tym poradnikiem chciałbym zachęcić innych, bo naprawdę STOP W CHINACH JEST SUPER! Zanim jednak zacznę koniecznie muszę zaznaczyć, że Chiny to OGROMNY kraj! Będąc jeszcze w domu, lekką ręką planowałem trasę. Dopiero po przyjechaniu tutaj, rzeczywistość wszystko zweryfikowała. Z drugiej strony autostop nawet na 500 km jednym autem nie robi większego wrażenia.

---------------------------------------------------

2. CZY AUTOSTOP W CHINACH JEST ŁATWY?

Tak jak ludzie znacząco się różnią w innych częściach kraju, tak łatwość "łapania" nie była wszędzie taka sama. Stosunkowo szybko (jak na Europejskie standardy) było na drogach lokalnych, w górach, na zachodzie kraju. Tam stałem zazwyczaj od 5 do 25 minut (z małymi wyjątkami). Problemem były odległości, bo zazwyczaj przemieszczałem się jedynie kilkadziesiąt kilometrów. Najprzyjemniej stopowało się w południowych prowincjach. Tutaj w kilka minut potrafiłem złapać stopa na kilkaset kilometrów. Z kolei na północnym wschodzie po tym, jak utknąłem na stacji benzynowej na 17h (z nocką) zdecydowałem się korzystać jedynie z pociągów. Mimo wszystko później dałem sobie jeszcze dwie próby, które też skończyły się w pociągu. W skrócie odradzam stopy na północny wschód od Pekinu! Reszta kraju MIODZIO! :)

---------------------------------------------------

3. AUTOSTOP NA AUTOSTRADACH:

Jeśli nie pojedziecie na prowincje, każdy Wasz stop będzie związany z autostradami. Cały kraj jest nimi gęsto pokryty. Ogromnym plusem jest to, że w Chinach płatności dokonuje się na bramkach podczas zjazdów. Dodatkowo na granicy prowincji wszyscy muszą się zatrzymać i wziąć nową kartę - zazwyczaj to najlepsze miejsce na łapanie stopa! Tylko kilka razy pracownicy czepiali się, ale też kilka razy oni sami pytali każdego kierowcę "Gdzie jedziesz? Weź tego białego." Chińczyk zbytnio nie przejmuje się zasadami i zatrzyma się na samym środku, ale radzę wybierać w miarę bezpieczne miejsca, chociaż przyszło mi kilka razy łapać stopa też na samej autostradzie.

---------------------------------------------------

4. STACJE SERWISOWE:

Kolejne, często dobre miejsce. Stacji jest całkiem sporo, na autostradach są one co około 30 km. W dzień raczej stałem zawsze na wyjazdach, a wieczorami na samych stacjach benzynowych. Obsługa bardzo często pomagała. Dodatkowo, jeśli zgłodniejemy na wielu stacjach jest buffet (nieograniczone jedzenie) za około 20 zł, morale od razu do góry! Wrzątek z kolei jest zawsze. Ze spaniem nie było żadnego problemu, czy to w namiocie, czy w środku budynku. Kiedyś nawet dostałem biuro do swojej dyspozycji! Do wyszukiwania stacji najlepiej używać chińskiej aplikacji Amap, gdzie po zaznaczeniu trasy pojawia się ikonka ze stacją serwisową.

---------------------------------------------------

5. ZNAK AUTOSTOPOWY:

Według mnie obowiązek. Chińczycy często nie wiedzą, co oznacza wystawiony kciuk. Warto napisać tabliczkę, koniecznie po chińsku. Jakiś czas temu dokładnie opisałem, w jaki sposób sobie z tym radzę. Tutaj link: http://bit.ly/tymczasem00

---------------------------------------------------

6. LIST AUTOSTOPOWICZA

Dość rozpowszechniony już sposób wśród autostopowiczów w tych rejonach, ale bardzo ważna rzecz. W Chinach wiele osób zatrzymuje się tylko dlatego, że jesteście biali, z czystej ciekawości. Warto wtedy pokazać tekst po Chińsku, który objaśni im, co Wy tu tak naprawdę robicie. Ja jeszcze przed wyjazdem poprosiłem Chińczyków z CouchSurfingu o przetłumaczenie mojego tekstu. Początkowo używałem dłuższej wersji, ale po jakimś czasie tekst znacząco skróciłem, bo jego czytanie zajmowało za dużo czasu. Mój list autostopowicza zawiera: krótkie przedstawienie się, wyjaśnienie idei autostopu i prośba o zabranie za darmo. Tekst zamieszczam pod postem, zainteresowani mogą z niego korzystać zmieniając kilka danych przy użyciu Google Translate.

---------------------------------------------------

7. LUDZIE

No i dochodzimy do najlepszej kwestii dotyczącej autostopu. Chińczycy są OGROMNIE uprzejmi. Stopowałem po całej Europie I w kilku azjatyckich krajach, ale nigdzie nie otrzymałem od kierowców tak wiele. Powiedziałbym, że blisko połowa stopów kończyła się wspólnym posiłkiem. Dodatkowo otrzymałem również: noclegi w hotelach, pamiątki, a nawet bilet na koncert za 2000 zł! Niestety minusem jest to, że sporą częścią z nich sobie nie pogadacie, dlatego Translator to podstawa! Jak tylko podłapałem podstawy chińskiego to w aucie atmosfera nie była już tak drętwa, szczególnie kiedy byłem sam na sam z kierowcą (wtedy nie ma jak używać translatora).

---------------------------------------------------

8. ALTERNATYWA DLA AUTOSTOPU

Tylko i wyłącznie pociągi. Jest kilka podstawowych rzeczy, o których musicie wiedzieć. Tanie pociągi zaczynają się na "K". Jadą około 100 km/h i kosztują około 8 zł za 100 km. Standard w wagonie najniższej klasy jest całkiem niezły. Istnieje możliwość wzięcia kuszetki, cena x 2. Bilety kupuje się na stacji bez problemu, ale trzeba pokazać paszport. Do planowania podróży polecam Ctrip.com, a jeśli chcemy znaleźć informacje o bezpośrednim połączeniu to wszystko jest na ChinaTrainGuide.com.

---------------------------------------------------

9. SŁOWNICZEK

Najważniejsze wyrazy i zwroty, które bardzo przydadzą się Wam podczas stopa. Tonów raczej szybko nie ogarniecie, ale mimo wszystko łatwo się domyślają. Można też tekst po chińsku wklepać do Google Translate i wyświetlić na cały ekran.
Stacja serwisowa - 服务区 [Fu Łu Dźi]
Bramka na autostradzie - 收费站 [Szoł Fei]
Witam, dokąd jedziesz? - 你好,去哪儿? [Ni hao, Ćiu Nar?]
Ja jadę do X - 我去 X [Ło Ćiu X]
Nie mam pieniędzy - 我没有钱 [Ło Mejo Ćien]
Dziękuję bardzo - 谢谢你 [Śie Śie Ni]
Jestem z Polski - 我来的波兰 [Ło Laj Dze Bo Lan]
Nazywam się X - 我叫 X [Ło dżiao]
List autostopowy:
我叫米口,今年22岁,我来自东欧,波兰。我只有非常低的预算在中国旅行六个月。司机师傅带我去你们去的地方。你停下来,我停下来,然后我乘坐下一辆车,到下一个地方。这种旅行方式在欧洲非常的流行。感谢你免费载我,谢谢你。

----------------------------------------------------------

Załącznik:
15823285_1456606887717095_941022910837414155_n.jpg
15823285_1456606887717095_941022910837414155_n.jpg [ 75.61 KiB | Obejrzany 1925 razy ]

Słabo wyszedłem, ale przy -20 nie można zrobić ładnej fotki :mrgreen:

ŹRÓDŁO:
https://www.facebook.com/TymczasemwChinach/posts/1456606887717095:0
_________________
Image Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wodospady Wiktorii: loty (z bagażem rejestrowanym) z Warszawy od 2293 PLN Wodospady Wiktorii: loty (z bagażem rejestrowanym) z Warszawy od 2293 PLN
Lato w Egipcie: all inclusive w 4* hotelu za 2229 PLN. Wylot z Warszawy Lato w Egipcie: all inclusive w 4* hotelu za 2229 PLN. Wylot z Warszawy
#2 PostWysłany: 12 Lut 2017 20:34 

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 247
Loty: 23
Kilometry: 72 725
niebieski
Fajnie i zachęcająco opisałeś autostop w Chinach.
A czy mógłbyś jeszcze powiedzieć, co napisałeś w liście autostopowym, który jest na dole twojego postu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Lut 2017 22:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lut 2012
Posty: 302
W wersji skróconej było to:
Cytuj:
Nazywam się Mikołaj, mam 22 lata. Pochodzę z Polski, Europy wschodniej. Podróżuję po Chinach budżetowo przez 6 miesięcy. Kierowco, będę wdzięczny jeśli weźmiesz mnie za darmo tam gdzie jedziesz. Gdy ty się zatrzymasz, ja również i znajdę następne auto. Ten sposób podróżowania jest bardzo popularny w Europie. Dziękuję za darmową podwózkę!


Jak coś to polecam https://translate.google.com jakbyś chciał coś tam zmienić pod siebie ;) ten tekst po chińsku jest napisany przez Chińczyka, więc jest pewność, że kierowca zrozumie. Tłumaczenia z translatora, często są całkowicie bezużyteczne i tylko powodują zamieszanie, ale jeśli weźmiesz tamten tekst i po prostu podmienisz odpowiednie treści to będzie całkowicie git :) Powodzenia!
_________________
Image Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
julk1 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group